Mətbuat şərhi 24 iyun 2025
28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə Heydər Əliyev Fondu və Azərbaycan Respublikasının Çin Xalq Respublikasındakı Səfirliyi tərəfindən rəsmi ziyafət təşkil olunmuşdur
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin köməkçisi, Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov, Çin Xalq Respublikasının xarici işlər nazirinin köməkçisi cənab Liu Bin, Çindəki səfirlər, diplomatlar, Çin ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak etmişlər.
Azərbaycanın Çindəki səfiri Bünyad Hüseynov çıxışında bildirmişdir ki, Azərbaycan ilə Çin arasında dostluq əlaqələri dərin tarixə malikdir. Prezident İlham Əliyevin bu il Çinə dövlət səfərinin uğurlu keçməsi ikitərəfli münasibətlərin inkişafında yeni səhifə açmışdır. Azərbaycan bundan sonra da bir Çin prinsipinə sadiq qalacaq, "Kəmər və Yol" əməkdaşlığının birgə qurulmasında fəal iştirak edəcək, Azərbaycan-Çin əlaqələrinin davamlı inkişafı üçün töhfə verəcək.
Nazir köməkçisi Liu Bin Azərbaycanı Müstəqillik Günü münasibətilə təbrik etmiş və bildirmişdir ki, iki dövlət başçısının strateji planlaşdırması və rəhbərliyi altında Çin-Azərbaycan münasibətləri bir il ərzində iki mühüm sıçrayış edərək, tarixində ən yüksək səviyyəyə - hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə artmışdır. Çin tərəfi iki dövlət başçısının əldə etdiyi mühüm konsensusu həyata keçirmək, bu istiqamətdə daha yeni nəticələr əldə etmək üçün qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı inkişaf etdirmək və ikitərəfli münasibətlərin məzmununu davamlı şəkildə zənginləşdirmək üçün Azərbaycan ilə birgə işləməyə hazırdır.
Tədbir Azərbaycandan milli musiqisinin müşayiəti və milli mətbəxinin təamlarından ibarət banket formatında davam etmişdir.

Press release 24 June 2025
An official reception was held in by the Heydar Aliyev Foundation and the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the People's Republic of China on the occasion of May 28 - Independence Day of the Republic of Azerbaijan
The event was attended by Anar Alakbarov, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan and Executive Director of the Heydar Aliyev Foundation, Mr. Liu Bin, Assistant Minister of Foreign Affairs of the People's Republic of China, ambassadors and diplomats in China and representatives of the Chinese public community.
In his speech, H.E. Bunyad Huseynov, the Ambassador of Azerbaijan to China, stated that the friendship ties between Azerbaijan and China have a deep history. The successful state visit of President Ilham Aliyev to China this year has opened a new chapter in the development of bilateral relations. Azerbaijan will continue to adhere to the “One-China” principle, actively participate in the joint construction of the "Belt and Road" cooperation, and contribute to the sustainable development of Azerbaijan-China relations.
H.E. Liu Bin, Assistant Minister, congratulated Azerbaijan on Independence Day and noted that under the strategic planning and leadership of the two heads of state, China-Azerbaijan relations have made two significant leaps within a year, reaching the highest level in their history — comprehensive strategic partnership. The Chinese side is ready to work together with Azerbaijan to implement the important consensus reached by the two heads of state, achieve new results in this direction, develop mutually beneficial cooperation, and continuously enrich the content of bilateral relations.
The event continued in the form of a banquet featuring dishes from the national cuisine accompanied by national music of Azerbaijan.