Çinin nüfulzu “China Daily” qəzeti Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyi - AZƏRTAC-ın İdarə Heyətinin sədri Aslan Aslanovun “Siyasətdə varislik: Azərbaycanın taleyini və simasını dəyişən 26 il” sərlövhəli məqaləsini yaymışdır.
https://www.chinadaily.com.cn/a/201910/16/WS5da6c7f8a310cf3e35570d75_1.html
Məqalədə ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının təkidli tələbi ilə Bakıya qayıdışından sonra ötən 26 ildə ölkənin keçdiyi inkişaf yolu təhlil edilir. Qeyd olunur ki, bu dövr Azərbaycanın tarixində yeni səhifə açıb, yaranmış ictimai-siyasi sabitlik həyatın bütün sahələrində misilsiz inkişafa gətirib çıxarmışdır.
Məqalə Azərbaycanın milli siyasi doktrinasının varisliyi barədə oxucularda təsəvvür yaradır. Onu əsası 1993-cü ildə Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş strateji kursun hazırda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyi barədə məlumatlandırır.
Asiya və Sakit Okean Ölkələri Xəbər Agentlikləri Təşkilatının (OANA) hazırki prezidenti olan Aslan Aslanov Azərbaycan dövlətinin müstəqillik illərində qazandığı mühüm uğurları, xüsusən ölkəmizin təşəbbüsü və iştirakı ilə reallaşdırılan transmilli energetika və nəqliyyat layihələrinin əhəmiyyətini oxucuların diqqətinə çatdırır.
Ümumilikdə, 100 milyondan çox çap və onlayn abunəçisi olan "China Daily" təkcə Çində deyil, regionda, eləcə də dünyada ingilis dilində nəşr edilən ən nüfuzlu qəzetlərdən biridir. Qəzetin xarici ölkələrdəki oxucularının sayı yerli oxuculardan daha çoxdur. Bu da onun qlobal səviyyəli nəşr olduğunun göstəricisidir.
AZƏRTAC ilə "China Daily" qəzeti arasında əməkdaşlığa dair anlaşma Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Aslan Aslanovun Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının birinci Media Sammitində iştirak etmək üçün ötən ilin iyununda Pekinə səfəri çərçivəsində "China Daily" qəzetinin rəhbərliyi ilə görüşündə əldə olunmuşdur. O vaxtdan bəri AZƏRTAC və “China Daily” ictimai-siyasi, iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə baş verən mühüm yeniliklər barədə informasiya mübadiləsi edir.
Qəzet ilə sıx əməkdaşlığına, iki ölkə arasında informasiya mübadiləsindəki fəallığına, qəzetin həyata keçirdiyi layihələrdə fəal iştirakına görə AZƏRTAC-a cari ilin may ayında "China Daily" tərəfindən “Fəxri beynəlxalq media tərəfdaşı-2019” mükafatı təqdim olunmuşdur.

Press release 17 October 2019
An influential English-language daily newspaper China Daily has published an analytical article by AZERTAC Chairman of Board, OANA President Aslan Aslanov headlined
“Succession in politics: 26 years that changed Azerbaijan’s fate and face”.
https://www.chinadaily.com.cn/a/201910/16/WS5da6c7f8a310cf3e35570d75_1.html
The article analyzes the development of the country over the past 26 years following the return of the great leader Heydar Aliyev to Baku at the insistent demand of the Azerbaijani people.  It is noted that this period has opened a new page in the history of Azerbaijan, and the social and political stability that has emerged has brought unprecedented development in all areas of life.
The article gives readers an idea of ​​the succession of Azerbaijan's national political doctrine.  It informs that the strategic course set up by Heydar Aliyev in 1993 was successfully continued by President of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Aslan Aslanov, the current president of the Asia-Pacific News Agencies (OANA), will convey to readers the importance of the transnational energy and transport projects implemented by Azerbaijan in the years of independence, especially on the initiative and participation of our country.
Overall, China Daily, with more than 100 million print and online subscribers, is one of the most influential newspapers not only in China, but also in the region and around the world.  The number of readers of the newspaper abroad is greater than that of local readers.  This is an indication that it is a global publication.
The cooperation agreement between AZERTAC and China Daily was reached during a meeting of Aslan Aslanov, Chairman of the Board of the Agency with the leadership of China Daily, during a visit to Beijing last June to attend the first Media Summit of the Shanghai Cooperation Organization.  Since then, AZERTAC and China Daily have been sharing information on important developments in the socio-political, economic, cultural and other fields.
AZERTAC was awarded the honorary International Media Partner 2019 by China Daily in May of this year for its close cooperation with the newspaper, information sharing between the two countries, and active participation in newspaper projects.