Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması haqqında Birgə Bəyanat imzalanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Çin Xalq Respublikasına dövlət səfəri çərçivəsində aprelin 23-də Pekində “Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması haqqında Birgə Bəyanat” imzalanıb.
“Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması haqqında Birgə
Bəyanat
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpinin dəvəti ilə 2025-ci il aprelin 22-dən 24-dək Çin Xalq Respublikasına dövlət səfəri etmişdir.
Hər iki dövlət başçısı diplomatik münasibətlərin qurulmasından ötən 33 il ərzində Azərbaycan-Çin əlaqələrinin inkişafındakı nailiyyətləri yüksək qiymətləndirərək səmimi və dostluq mühitində danışıqlar apardılar. Hər iki ölkənin bir-birini prioritet təşkil edən, etibarlı və qarşılıqlı faydalı strateji tərəfdaş kimi nəzərdən keçirdiyini təsdiq edərək, qarşılıqlı siyasi etimadı daim möhkəmləndirməyə, qarşılıqlı dəstəyi gücləndirməyə, hər iki ölkənin xalqlarının mənafeyi naminə hərtərəfli əməkdaşlığı inkişaf etdirməyə hazır olduqlarını ifadə edərək, hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması barədə yekdilliklə qərar qəbul etdilər.
1. Tərəflər xalqlarının seçdiyi və milli şərtlərə uyğun olan inkişaf yolunu seçməkdə bir-birini möhkəm dəstəkləyir, hər iki ölkənin təməl maraqlarının, suverenliyinin, təhlükəsizliyinin və ərazi bütövlüyünün qorunmasında bir-birinə qətiyyətli dəstək verirlər. Azərbaycan tərəfi dünyada yalnız vahid bir Çinin mövcudluğunu, Tayvanın Çin ərazisinin ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu, Çin Xalq Respublikası hökumətinin bütün Çini təmsil edən yeganə qanuni hökumət olduğunu tanıyır, “Tayvanın müstəqilliyi”nin istənilən formasına qarşı qətiyyətlə çıxır və ölkənin yenidən birləşməsinin həyata keçirilməsində Çin hökumətini dəstəkləyir.
Çin Azərbaycan tərəfinin təklif etdiyi sülh gündəliyini qətiyyətlə dəstəkləyir və qarşıdurmaya yönəlmiş geosiyasi oyunları qeyri-məhsuldar hesab edir.
2. Tərəflər strateji oriyentir kimi dövlət başçılarının diplomatiyasını və ən yüksək səviyyədəki mühüm razılaşmaları rəhbər tutacaqlarını, ikitərəfli münasibətlərin davamlı və uzunmüddətli inkişafını təşviq edəcəklərini bəyan etdilər.
Tərəflər Çin Kommunist Partiyası ilə Yeni Azərbaycan Partiyası arasında siyasi dialoqun möhkəmləndirilməsini dəstəkləyirlər. Hər iki tərəf praktiki əməkdaşlığı irəlilətmək üçün müntəzəm mexanizmlər çərçivəsində hökumətlər arasında əlaqələrin gücləndirilməsinə hazır olduqlarını təsdiqlədilər. Tərəflər beynəlxalq və regional təşkilatlarda fəaliyyətin əlaqələndirilməsi də daxil olmaqla qanunverici orqanlar xətti üzrə təmasları və mübadilələri dəstəkləyir, Xarici İşlər nazirlikləri arasında müntəzəm məsləhətləşmələr keçirmək əzmindədirlər.
3. Tərəflər müasirləşməni birgə şəkildə irəli aparmaq və daha yüksək səviyyəli, yüksək dayanıqlılıq və uzunmüddətli sabitliyə malik yeni birgə inkişaf məkanı yaratmaq üçün "Bir kəmər, bir yol" təşəbbüsünün Azərbaycanın “İpək Yolunun dirçəldilməsi” dövlət inkişaf strategiyası və 2030-cu ilə qədər olan sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası ilə uyğunlaşdırılmasını möhkəmləndirmək barədə razılaşdılar.
4. Tərəflər ticari-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiya mexanizminin əlaqələndirici və rəhbər rolunu gücləndirməyi davam etdirməyə hazır olduqlarını ifadə etdilər. Ticarət, investisiyalar, yaşıl enerji və rəqəmsal iqtisadiyyat sahələrində qarşılıqlı fəaliyyətin gücləndirilməsini, eləcə də ticari-iqtisadi sahədə ikitərəfli əməkdaşlığın yüksək keyfiyyətli inkişafına töhfə vermək üçün investisiya əməkdaşlığı üzrə İşçi qrupun yaradılması barədə qərar qəbul olundu. Tərəflər iki ölkənin ticarət və iqtisadiyyatının inkişafı üçün əlverişli şəraitləri birgə yaratmaqla ekoloji təmiz və yüksək keyfiyyətli kənd təsərrüfatı məhsullarının bazarlara qarşılıqlı çıxışını tədricən genişləndirmək niyyətindədirlər.
Tərəflər ticarət və investisiya sahələrində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi üçün institusional zəmanətlərin yüksək səviyyəsinin təmin edilməsi məqsədilə azad ticarətə dair sazişlə bağlı danışıqlara başlamağa hazır olduqlarını ifadə etdilər.
Çin, Çin Beynəlxalq İdxal Məhsulları Sərgisi (CIIE), Çin İxrac və İdxal Məhsulları Yarmarkası (Canton Fair), Çin Beynəlxalq Xidmətlər Ticarəti Yarmarkası (CIFTIS), o cümlədən Çin Beynəlxalq İnvestisiya və Ticarət Forumu (CIFIT) daxil olmaqla, Azərbaycanın Çində keçirilən böyük sərgi tədbirlərində fəal iştirakını alqışlayır, Azərbaycan tərəfindən Çin ərazisində açılan ticarət mərkəzləri və milli pavilyonlar platformasında, eləcə də Çin elektron ticarət şəbəkələrində tematik təqdimatların keçirilməsini və əlaqələrin qurulmasını dəstəkləyir. Azərbaycan Çinin aparıcı şirkətlərinin Azərbaycan ərazisində keçirilən böyük sərgilərdə və forumlarda iştirakını alqışlayır.
5. Tərəflər sənaye sahəsində əməkdaşlığı daim dərinləşdirməyə və sənayenin rəqəmsal transformasiyasını fəal şəkildə irəlilətməyə hazır olduqlarını ifadə edirlər. Tərəflər neft-kimya, metallurgiya, tekstil sənayesi, əczaçılıq, maşınqayırma avadanlığı kimi sahələrdə iki ölkənin müəssisələrini kommersiya əsaslı əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsində, dərinləşdirilməsində və genişləndirilməsində dəstəkləyirlər.
6. Tərəflər iki ölkənin enerji keçidini, dayanıqlı sosial-iqtisadi inkişafını təşviq edərək, bərpaolunan enerji mənbələri sahəsində əməkdaşlığı fəal şəkildə inkişaf etdirməyə və təmiz enerji sahəsində qlobal tərəfdaşlığın formalaşmasını birgə irəlilətməyə hazır olduqlarını bildirirlər.
7. Tərəflər iki ölkənin nəqliyyat sahəsindəki əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirir və regional qarşılıqlı əlaqələri təşviq edərək, nəqliyyat infrastrukturunun inkişafına, logistika və daşınmaların səmərəliliyinin artırılmasına dəstəyi davam etdirməyə hazır olduqlarını bildirirlər.
Tərəflər Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Çin Xalq Respublikası Hökuməti arasında Beynəlxalq Multimodal Daşımalar haqqında Sazişin imzalanmasını yüksək qiymətləndirdilər. Çin birgə şəkildə təhlükəsiz, sabit, birbaşa və Çin-Avropa-Çin transxəzər ekspress-marşrutları yaradaraq, gömrük rəsmiləşdirilməsinin rahatlığı səviyyəsinin və yük daşımalarının səmərəliliyinin ardıcıl şəkildə artırılması məqsədilə Azərbaycan və marşrut boyunca yerləşən digər ölkələrlə əməkdaşlıq etməyə hazırdır. Hər iki tərəf beynəlxalq avtomobil daşımaları üzrə hökumətlərarası sazişin razılaşdırılmasının və bağlanmasının sürətlənməsində, Azərbaycan və Çin arasında avtomobil daşımaları üçün əlverişli şəraitin səviyyəsinin artırılmasında, ikitərəfli ticari-iqtisadi əməkdaşlıq üçün dayaq yaradılmasında maraqlıdır.
Tərəflər qeyd edirlər ki, Çinin keçirdiyi Nəqliyyatın Dayanıqlı İnkişafı üzrə Qlobal Forum dayanıqlı nəqliyyat sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi üçün müsbət əhəmiyyətə malikdir.
8. Tərəflər elmi-tədqiqat müəssisələrini və elm işçilərini qarşılıqlı maraq kəsb edən mövzularda birgə tədqiqatlar aparmağa, texnologiya transferinə və əldə olunan nailiyyətlərin kommersiyalaşdırılmasına təşviq edəcəklər, habelə birgə elmi-tədqiqat platformaları yaradacaqlar.
9. Tərəflər müxtəlif kanallar vasitəsilə qarşılıqlı tələbə mübadiləsini davam etdirmək, Azərbaycanda Konfutsi institutlarının inkişafına dəstək vermək və təhsil müəssisələrində Azərbaycan və Çin dillərinin tədrisini təşviq etmək, habelə iki ölkənin müxtəlif tipli təhsil müəssisələri arasında müxtəlif səviyyəli tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması barədə razılığa gəldilər.
Tərəflər mədəni və yaradıcı kollektivlər xətti üzrə əməkdaşlığı təşviq edəcək, xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşmanı dərinləşdirmək və sivilizasiyalararası mübadiləni təşviq etmək məqsədilə qarşılıqlı Mədəniyyət günlərinin keçirilməsini dəstəkləyəcəklər.
Tərəflər turizm siyasətinin əlaqələndirilməsini gücləndirməyə, bir-birinin ərazisində turizmin təşviqi üçün tədbirlərin təşkilinə imkan yaratmağa, turizm müəssisələri, sahəvi assosiasiyalar və digər institutlar arasında profil əlaqələrini dəstəkləməyə, həmçinin ikitərəfli turist axınının və vətəndaşların qarşılıqlı səfərlərinin artırılmasında birgə fəaliyyət göstərməyə hazırdırlar.
Tərəflər səhiyyə, idman, kinematoqrafiya və televiziya sahələrində əməkdaşlığı genişləndirəcək, gənclər və akademik dairələr xətti üzrə dostluq əlaqələrini artıracaqlar.
Tərəflər qarşılıqlı səfərlər, informasiya və təcrübə mübadiləsi vasitəsilə media sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsini dəstəkləyirlər.
Tərəflər insanlar arasında mübadilənin daha da sadələşdirilməsinə kömək etməyə hazır olduqlarını bildirirlər, bütün sahələrdə əlaqələrin və əməkdaşlığın aktivləşdirilməsi üçün təkan olacaq ümumvətəndaş pasportuna malik şəxslər üçün vizaların qarşılıqlı ləğvi haqqında hökumətlərarası Sazişin razılaşdırılmasını və imzalanmasını alqışlayırlar.
Tərəflər Heydər Əliyev Fondu ilə Xarici ölkələrlə dostluq üzrə Çin Xalq Assosiasiyası və ŞƏT-in Mehriban Qonşuluq, Dostluq və Əməkdaşlıq üzrə Çin Komitəsi arasında qurulmuş tərəfdaşlıq əlaqələrini, həmçinin Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin müvafiq Çin assosiasiyaları və institutları ilə əlaqələrinin genişləndirilməsini dəstəkləyirlər.
10. Tərəflər terrorizmin, separatizmin və ekstremizmin milli təhlükəsizliyə və regional sabitliyə ciddi hədə olduğunu və bu bəlanın qarşısının alınmasının və ona qarşı birgə mübarizə aparılmasının vacib olduğunu vurğuladılar. İki ölkənin hüquq-mühafizə orqanları və təhlükəsizlik xidmətləri arasında əlaqələri və mübadilələri gücləndirmək, narkotik cinayətləri, transmilli mütəşəkkil cinayətkarlıqla, həmçinin kibertəhlükəsizlik kimi çağırışlarla birgə mübarizə aparmaq zəruridir. Tərəflər əməkdaşlıq layihələrinin və iki ölkənin müəssisələrinin işçi heyətinin təhlükəsizliyini birgə təmin etməyə hazırdırlar.
Tərəflər humanitar minatəmizləmə sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinin vacibliyini vurğulayırlar, bu xüsusda Azərbaycan tərəfi Çin tərəfinin Azərbaycanın minatəmizləmə işinə dəstəyini yüksək qiymətləndirir, Çin tərəfi Azərbaycan tərəfinə maddi-texniki dəstək şəklində minatəmizləmə sahəsində potensialın möhkəmləndirilməsində bundan sonra da yardım göstərməyə hazırdır.
11. Çin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının (COP29) 29-cu sessiyasının uğurla keçirilməsi münasibətilə Azərbaycanı təbrik edir. Hər iki tərəf COP29-un nəticələrini iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə üzrə qlobal fəaliyyətə mühüm töhfə verəcək tarixi nailiyyət və dönüş nöqtəsi kimi alqışlamışlar.
Tərəflər bütün ölkələri qlobal iqlim idarəçiliyi prosesini dəstəkləməyə, "BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası"na və "Paris Sazişi"nə uyğun olaraq öhdəlik və məsuliyyətləri tam və vicdanla yerinə yetirməyə çağırıblar. Tərəflər inkişaf etmiş ölkələri öz tarixi öhdəliklərinə ləyaqətlə yanaşmağa, inkişaf etməkdə olan ölkələrə maliyyə, texnoloji və intellektual dəstək verməyə, inkişaf etməkdə olan ölkələrə iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə imkanlarının gücləndirməsində kömək etməyə çağırırlar. Tərəflər qlobal iqlim idarəçiliyinə böyük töhfə verməklə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığı gücləndirməyə davam edəcəklər.
Çin tərəfi Azərbaycanın sədrliyi ilə COP29 çərçivəsində irəli sürülən "Dayanıqlı və sağlam şəhərlərin formalaşması üçün Multisektoral Fəaliyyət Yolları” təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirir.
2026-cı ildə Bakı şəhərində 13-cü Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun keçirilməsini nəzərə alaraq, Çin tərəfi Azərbaycan tərəfinə dəstəyini ifadə edib, sıx və səmərəli əməkdaşlığa hazır olduğunu təsdiqləyib.
12. Çin Azərbaycanın Ümumdünya Ticarət Təşkilatına (ÜTT) tezliklə üzv olmasını dəstəkləyir. Tərəflər dünya iqtisadi düzənində baş verən dəyişiklikləri daha yaxşı əks etdirmək üçün beynəlxalq maliyyə arxitekturasında islahatın təşviqini dəstəkləyirlər. Tərəflər ticarət və investisiyaların liberallaşdırılmasını və sadələşdirilməsini dəstəkləyir, unilateralizm və proteksionizm, despotizm və dünya ticarəti qaydalarının pozulmasının əleyhinə çıxırlar, birgə rifah naminə çoxtərəfli ticarət sistemini birgə səylərlə müdafiə edirlər.
13. Tərəflər BMT mərkəzli dünya quruculuğunun və beynəlxalq hüquqa əsaslanan beynəlxalq nizamın və beynəlxalq münasibətlərin BMT Nizamnaməsinin məqsəd və prinsiplərinə əsaslanan əsas normalarının qorunmasına səy göstərir, hegemonluğa və güc siyasətinə qarşı çıxırlar. Tərəflər ümumbəşəri dəyərlərin - sülh, inkişaf, bərabərlik, ədalət, demokratiya və azadlığın təşviqinin lehinə çıxış edir, yeni növ beynəlxalq münasibətlərin və bəşəriyyətin vahid taleyi birliyinin yaradılmasına səy göstərirlər.
14. Tərəflər birgə müzakirə, birgə quruculuq və birgə istifadə prinsipinə sadiq qalaraq, çoxtərəfliliyə sadiqliyi saxlayaraq qlobal idarəetmə sisteminin təkmilləşdirilməsini təşviq etməyə hazırdırlar. Tərəflər BMT-nin mərkəzi əlaqələndirici rolunun, formalaşmaqda olan bazara sahib ölkələrin və inkişaf etməkdə olan dövlətlərin təmsilçilik və səsvermə hüquqlarının artırılması naminə çıxış edir, BMT və digər çoxtərəfli strukturlar çərçivəsində sıx qarşılıqlı fəaliyyəti davam etdirməyə hazırdırlar.
15. Azərbaycan Çin tərəfindən təklif olunan Qlobal İnkişaf Təşəbbüsünü, Qlobal Təhlükəsizlik Təşəbbüsünü və Qlobal Sivilizasiya Təşəbbüsünü fəal şəkildə dəstəkləyir və BMT-nin 2030-cu ilədək olan Dayanıqlı İnkişaf üzrə Gündəliyinin həyata keçirilməsini sürətləndirmək üçün səyləri birləşdirmək məqsədilə “Qlobal İnkişaf Təşəbbüsünün Dostları Qrupu”na qoşulmağa hazır olduğunu bildirir. Azərbaycan Çin tərəfi ilə qlobal təhlükəsizlik üzrə əlaqələr və qarşılıqlı fəaliyyət qurmağa, sülh və təhlükəsizlik üzrə birgə səylər göstərməyə hazırdır. Azərbaycan tərəfi Çinin BMT-də irəli sürdüyü “Sivilizasiyalararası Beynəlxalq Dialoq Günü”nün elan edilməsinə dair qətnaməni yüksək qiymətləndirir və sivilizasiyaların müxtəlifliyinə hörməti birgə müdafiə etməyə, humanitar mübadilə və əməkdaşlığı fəal şəkildə təşviq etməyə hazırdır. Çin mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi üçün qlobal platforma kimi “Bakı Prosesi” adlı təşəbbüsə uyğun olaraq Azərbaycanın səylərini və bu təşəbbüs çərçivəsində çağırılan qlobal forumları dəstəkləyir.
16. Azərbaycan Çinin Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatına (ŞƏT) sədrliyini dəstəkləyir və Çin tərəfinin ŞƏT-in keyfiyyətcə inkişafı üçün göstərdiyi əməli səylərini yüksək qiymətləndirir. Azərbaycan “ŞƏT-in Dayanıqlı İnkişaf İli” tədbirlərində fəal iştirak etməyə və Təşkilatın üzv ölkələri ilə hərtərəfli əməkdaşlığı dərinləşdirməyə hazır olduğunu bildirir. Çin Azərbaycanın ŞƏT-də hüquqi statusunun artırılmasını dəstəkləyir.
17. Çin Azərbaycanın Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri Müşavirəsində (AQEM) sədrliyini dəstəkləyir və Azərbaycan tərəfinin AQEM-in inkişafına yönəlmiş “Daha Güclü AQEM: Asiyada qarşılıqlı əlaqə, rəqəmsallaşma və davamlı inkişaf” mövzusunda silsilə tədbirlərin keçirilməsi üzrə səylərini yüksək qiymətləndirir.
18. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Azərbaycan nümayəndə heyətinə göstərilən qonaqpərvərliyə və səmimi qəbula görə Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpinə təşəkkür etdi və öz növbəsində Sədr Si Cinpini hər iki tərəf üçün əlverişli vaxtda Azərbaycana səfərə dəvət etdi.

Press release 23 April 2025
The “Joint Statement on the Establishment of a Comprehensive Strategic Partnership between the Republic of Azerbaijan and the People’s Republic of China” was signed in Beijing on April 23 during the state visit of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to China.
Joint Statement
on the Establishment of a Comprehensive Strategic Partnership between the Republic of Azerbaijan and the People’s Republic of China
Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, paid a state visit to the People’s Republic of China at the invitation of Xi Jinping, President of the People’s Republic of China, from April 22 to 24, 2025.
Welcoming the achievements in the development of Azerbaijan-China relations over the 33 years since the establishment of diplomatic ties, the two heads of state engaged in discussions in a sincere and friendly atmosphere. Reaffirming their view of each other as a priority, reliable, and mutually beneficial strategic partner, expressing readiness to continuously strengthen mutual political trust and support and enhance comprehensive cooperation for the benefit of both nations, the parties unanimously decided to establish comprehensive strategic partnership relations.
1. The Parties firmly support each other in pursuing development paths chosen by their respective peoples and in accordance with their national conditions, and provide resolute support to each other in safeguarding fundamental interests, sovereignty, security, and territorial integrity. The Azerbaijani side recognizes that there is only one China in the world, that Taiwan is an inalienable part of China's territory, and that the government of the People’s Republic of China is the sole legitimate government representing the whole of China. Azerbaijan firmly opposes any form of “Taiwan independence” and supports the Chinese government in realizing the reunification of the country.
China, in turn, firmly supports Azerbaijan’s peace agenda and considers confrontation-driven geopolitical games to be counterproductive.
2. The Parties declared that they would be guided by the diplomacy of the heads of state as strategic guidelines and key high-level agreements, and would promote the sustainable and long-term development of bilateral relations.
The Parties support the strengthening of the political dialogue between the Communist Party of China and the New Azerbaijan Party. Both sides confirmed their readiness to enhance intergovernmental relations through regular mechanisms to advance practical cooperation. The Parties support contacts and exchanges between legislative bodies, including coordination within international and regional organizations, and are committed to holding regular consultations between the Ministries of Foreign Affairs.
3. The Parties agreed to enhance the alignment of the Belt and Road Initiative with Azerbaijan’s national development strategies - the 'Revival of the Silk Road' and the 2030 Socio-Economic Development Strategy - in order to jointly promote modernization and open new avenues for high-quality, resilient, and sustainable development.
4. The Parties expressed their readiness to continue strengthening the coordinating and guiding role of the mechanism of Intergovernmental Commission on Economic and Trade Cooperation. A decision was made to establish a Working Group on investment cooperation in order to enhance engagement in the fields of trade, investment, green energy, and the digital economy, thereby contributing to the high-quality development of bilateral economic and trade relations.
The Parties intend to gradually expand reciprocal access to markets for eco-friendly and high-quality agricultural products by jointly creating favorable conditions for the development of trade and the economies of the two countries.
The Parties expressed their readiness to initiate negotiations on a free trade agreement aiming to establish robust institutional guarantees for deepening cooperation in the fields of trade and investment.
China welcomes Azerbaijan’s active participation in major exhibition events held in China, including the China International Import Expo (CIIE), China Import and Export Fair (Canton Fair), China International Fair for Trade in Services (CIFTIS), and the China International Fair for Investment and Trade (CIFIT), and supports the holding of thematic presentations and the establishment of contacts through trade centers and national pavilions opened by the Azerbaijani side in China, as well as through Chinese e-commerce networks. Azerbaijan welcomes the participation of leading Chinese companies in major exhibitions and forums held in Azerbaijan.
5. The Parties express their readiness to continuously deepen cooperation in the industrial sector and actively promote the digital transformation of industry. The Parties support enterprises of both countries in strengthening, deepening, and expanding commercially based cooperation in areas such as petrochemicals, metallurgy, the textile industry, pharmaceuticals, and machine-building equipment.
6. The Parties express their readiness to actively pursuing cooperation in renewable energy sources and jointly advancing the creation of a global clean energy partnership by promoting the energy transition and sustainable socio-economic development of both countries.
7. The Parties highly value the cooperation between the two countries in the field of transportation and, while promoting regional connectivity, express their readiness to continue supporting the development of transport infrastructure and the improvement of logistics and transportation efficiency.
The Parties highly appreciated the signing of the Agreement on International Multimodal Transportation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the People's Republic of China. China is ready to cooperate with Azerbaijan and other countries along the route to continuously improve customs clearance convenience and cargo transportation efficiency, thereby jointly establishing safe, stable, and direct China-Europe-China Trans-Caspian express routes. Both sides are interested in accelerating the negotiation and conclusion of an intergovernmental agreement on international road transportation, improving favorable conditions for road transport between Azerbaijan and China, while laying the foundation for bilateral economic and trade cooperation.
The Parties note that the Global Sustainable Transport Forum organized by China is of significant importance for deepening bilateral cooperation in the field of sustainable transport.
8. The Parties will encourage scientific research institutions and scientists to collaborate on topics of mutual interest, promote technology transfer and the commercialization of the achieved results, and establish joint scientific research platforms.
9. The Parties agreed to continue mutual student exchanges through various channels, support the development of Confucius Institutes in Azerbaijan, promote the teaching of the Azerbaijani and Chinese languages in educational institutions, and establish partnerships at various levels between educational institutions of the two countries.
The Parties will promote cooperation through cultural and artistic groups and support the organization of reciprocal Days of Culture with the aim of deepening mutual understanding between peoples and encouraging inter-civilizational exchange.
The Parties are ready to enhance coordination of tourism policies, create opportunities for organizing tourism promotion events in each other's territories, support professional contacts between tourism enterprises, industry associations, and other institutions, and work jointly to increase bilateral tourist flows and mutual visits of citizens.
The Parties will expand cooperation in healthcare, sports, cinematography, and television and increase friendly relations among youth and academic circles.
The Parties support the enhancement of media cooperation through mutual visits, information sharing and exchange of experience.
The Parties affirmed their readiness to facilitate greater people-to-people exchanges and welcome the conclusion and signing of the intergovernmental Agreement on mutual exemption of visas for holders of ordinary passports, which will serve as an impetus for enhancing contacts and cooperation across all fields.
The Parties support the established partnership between the Heydar Aliyev Foundation and the Chinese People's Association for Friendship with Foreign Countries and the Good-Neighborliness, Friendship and Cooperation Commission of the Shanghai Cooperation Organization, as well as the expansion of relations between the Nizami Ganjavi International Center and relevant Chinese associations and institutions.
10. The Parties emphasized that terrorism, separatism, and extremism pose significant threats to national security and regional stability, and stressed the importance of preventing and jointly combating these threats. They noted the need to strengthen ties and exchanges between the law enforcement agencies and security services of the two countries to jointly combat drug-related crimes, transnational organized crime, as well as challenges such as cybersecurity. The Parties are committed to jointly ensuring the safety of personnel working on cooperation projects and enterprises of the two countries.
The Parties emphasize the importance of strengthening international cooperation in the field of humanitarian demining. In this regard, the Azerbaijani side highly values the Chinese side's support for Azerbaijan's demining efforts, while the Chinese side is ready to continue assisting Azerbaijan in enhancing its demining capacity through material and technical support.
11.China congratulates Azerbaijan on the successful hosting of the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change. Both sides hailed the outcome of COP29 as a historic milestone and a turning point that will make a significant contribution to global climate action.
The Parties called on all countries to support the global climate governance process and to fully and conscientiously fulfill their commitments and responsibilities in accordance with the UN Framework Convention on Climate Change and the Paris Agreement. The Parties call on developed countries to honor their historical commitments, provide financial, technological and intellectual support to developing countries, and help developing countries enhance their capacity to combat climate change. The Parties will continue to strengthen bilateral and multilateral cooperation to combat climate change, making a significant contribution to global climate governance.
The Chinese side highly appreciates the "Multisectoral Actions Pathways to Resilient and Healthy Cities" initiative put forward by Azerbaijan’s COP29 Presidency.
In light of Baku hosting the 13th World Urban Forum in 2026, the Chinese side expressed its support for Azerbaijan and confirmed its readiness ti engage in close and effective cooperation.
12. China supports Azerbaijan's early accession to the World Trade Organization (WTO). The Parties support the reform of the international financial architecture to better align with changes in the global economic landscape. The Parties advocate for the liberalization and simplification of trade and investment, oppose unilateralism and protectionism, despotism and dismantling of world trade rules, and are committed to jointly defending the multilateral trading system to ensure prosperity for all.
13. The Parties are committed to upholding the UN-centered world order and the international system based on international law and the fundamental norms of international relations based on the purposes and principles of the UN Charter, and oppose hegemony and power politics. The Parties advocate for the promotion of universal values - peace, development, equality, justice, democracy and freedom - and strive to create a new type of international relations and a community of common destiny for mankind.
14. The Parties are prepared to promote the improvement of the global governance system, upholding the principles of joint consultation, joint contribution, and shared benefits, while reaffirming their commitment to multilateralism. The Parties advocate for strengthening the central coordinating role of the UN, increasing the representation and voting rights of emerging market economies and developing countries, and are ready to continue close interaction within the UN and other multilateral structures.
15. Azerbaijan actively supports China’s Global Development Initiative, the Global Security Initiative, and the Global Civilization Initiative and states its readiness to join the "Group of Friends of the Global Development Initiative" to combine efforts to accelerate the implementation of the UN 2030 Agenda for Sustainable Development. Azerbaijan is ready to establish contacts and interaction with the Chinese side on global security and to make joint efforts towards peace and security. The Azerbaijani side highly appreciates China's resolution to establish the "International Day of Dialogue among Civilizations" put forward at the UN and stands ready to jointly uphold respect for the diversity of civilizations and actively promote humanitarian exchange and cooperation. China supports Azerbaijan’s efforts within the framework of the initiative known as the “Baku Process,” which serves as a global platform for promoting intercultural dialogue, and expresses its support for the global forums convened under this initiative.
16. Azerbaijan supports China's presidency of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) and highly appreciates the practical efforts made by the Chinese side for the qualitative development of the SCO. Azerbaijan states its readiness to actively participate in the "SCO Year of Sustainable Development" events and to deepen comprehensive cooperation with the member countries of the Organization. China supports the elevation of Azerbaijan's legal status in the SCO.
17. China supports Azerbaijan's chairmanship of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA) and highly appreciates the efforts of the Azerbaijani side to hold a series of events under the theme "Stronger CICA, Connectivity, Digitalization and Sustainable Growth in Asia" aimed at advancing the development of CICA.
18. The President of the Republic of Azerbaijan thanked the President of the People's Republic of China Xi Jinping for the hospitality and warm reception extended to the Azerbaijani delegation and, in turn, invited President Xi Jinping to visit Azerbaijan at a time convenient for both parties.