Mətbuat şərhi 29 yanvar 2026
Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Çinə rəsmi səfəri çərçivəsində Çin Kommunist Partiyasının Muzeyini ziyarət edib.
Muzey Çinin müasir inkişafını formalaşdıran tarixi məqamlar və idarəetmə təcrübəsi haqqında dəyərli məlumat təqdim edir.
Nazir Qonaq Kitabında öz təşəkkür sözlərini yazaraq Azərbaycan-Çin hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq çərçivəsində əməkdaşlığın daha da zənginləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

Press release 29 January 2026
Azerbaijan’s Foreign Minister, Jeyhun Bayramov, visited the Museum of the Communist Party of China during his official trip to China
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan within his official visit to China, visited the Museum of the Communist Party of China.
The Museum provides valuable information on the historical milestones and governance experience that have shaped China’s modern development.
The Minister wrote his words of appreciation in the Guest Book, highlighting the importance of further enriching cooperation within the framework of the Azerbaijan–China comprehensive strategic partnership.