Mətbuat şərhi 23 aprel 2025
Çin Xalq Respublikasında dövlət səfərində olan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin aprelin 23-də rəsmi qarşılanma mərasimi olub.
Hər iki ölkənin Dövlət bayraqlarının dalğalandığı meydanda Azərbaycan Prezidentinin şərəfinə fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdü.
Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpin və birinci xanım Pen Liyuan Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi və birinci xanım Mehriban Əliyevanı qarşıladılar.
Çin nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə, Azərbaycan nümayəndə heyəti isə Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpinə təqdim olundu.

Press release 23 April 2025
An official welcome ceremony was held on April 23 for President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, who is on a state visit to the People’s Republic of China.
A guard of honor was arranged for President Ilham Aliyev at a square adorned with the national flags of both countries.
President of the People’s Republic of China Xi Jinping and First Lady Peng Liyuan welcomed President of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva.
The Chinese delegation was introduced to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, while the Azerbaijani delegation was introduced to President of the People’s Republic of China Xi Jinping.
The national anthems of the Republic of Azerbaijan and the People’s Republic of China were performed.