Mətbuat şərhi 17 fevral 2026
Sizi və Sizin simanızda dost Çin xalqını qarşıdan gələn Bahar bayramı münasibətilə öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından ürəkdən təbrik etməkdən məmnunluq duyuram.
Sülh və harmoniyanın rəmzi, yeniliyin, ümidin, təbiətə minnətdarlıq hissinin təcəssümü olan bu qədim bayram bütün qayəsi ilə qarşılıqlı anlaşmanı, dostluğu və birliyi tərənnüm edir. Çin təqvimi ilə yeni ilin gəlişini qeyd edən Çuntsze bayramının xalqınıza xoş ovqat, firavanlıq və bol ruzi-bərəkət gətirməsini diləyirəm.
Azərbaycan ilə Çin arasında möhkəm təməllər üzərində qurulmuş hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin dərinləşməsi və yeni məzmun qazanması bizi sevindirir. Şübhəsiz ki, siyasi dialoqumuzun intensivliyi və qarşılıqlı anlaşma bu münasibətlərin daha sürətli inkişafına və möhkəmlənməsinə şərait yaradır.
Əminəm ki, Azərbaycan-Çin ənənəvi dostluq münasibətləri, səmərəli əməkdaşlığımız xalqlarımızın mənafelərinə uyğun olaraq birgə səylərimizlə bundan sonra da genişlənəcək, strateji tərəfdaşlığımız daha da güclənəcəkdir.
Bu bayram münasibətilə bir daha Sizə ən səmimi təbriklərimi çatdırır, möhkəm cansağlığı, xoşbəxtlik, məsul dövləti fəaliyyətinizdə müvəffəqiyyətlər, dost Çin xalqına isə daim əmin-amanlıq və rifah arzulayıram.

Press release 17 February 2026
It is on the occasion of the upcoming Spring Festival, that on my behalf and behalf of the people of Azerbaijan, I have the pleasure of sincerely congratulating you, and through you, the friendly people of China.
This ancient holiday, a symbol of peace and harmony and a representation of renewal, hope, and gratefulness to nature, in its essence celebrates mutual understanding, friendship, and unity. I wish that the Chunjie, marking the arrival of the New Year according to the Chinese calendar, brings your people a joyful spirit, prosperity, and abundance.
We are gratified by the continued deepening and enrichment of the comprehensive strategic partnership between Azerbaijan and China, built on a solid foundation. Undoubtedly, the intensity of our political dialogue and mutual understanding creates favorable conditions for the further rapid development and strengthening of these relations.
I am confident that the traditional friendly relations between Azerbaijan and China, as well as our fruitful cooperation, will continue to expand through our joint efforts in line with the interests of our peoples, while our strategic partnership is further strengthened.
On the occasion of this holiday, I would like to once again extend to you my warmest congratulations, wishing you robust health, happiness, and success in important state duties, and everlasting peace and prosperity to the friendly people of China.