20 Yanvar qurbanları Pekində anıldı
Azərbaycan Respublikasının Pekindəki Səfirliyində 20 Yanvar faciəsi ilə əlaqədar anım mərasimi keçirilmişdir.
Tədbirdə çıxış edən səfir Əkrəm Zeynallı tədbir iştirakçılarını faciədə həyatını itirənlərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etməyə dəvət etmişdir.
Səfir Əkrəm Zeynallı həmin vaxt Moskvada yaşayan xalqımızın dahi oğlu Heydər Əliyevin faciənin ertəsi günü ailə üzvləri ilə birlikdə Azərbaycan nümayəndəliyinə gələrək qanlı hadisəni pisləyən kəskin bəyanatla çıxış etdiyini və xalqımızın başına gətirilən müsibəti bütün dünyanın diqqətinə çatdırdığını bildirmişdir. O qeyd etmişdir ki, yalnız ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanda yenidən siyasi hakimiyyətə qayıdışından sonra 20 Yanvar faciəsinə hüquqi-siyasi qiymət verilmişdir.

Press release 19 January 2018
An event was held at the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Beijing commemorating the January 20 tragedy.
Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the People’s Republic of China H.E. Mr. Akram Zeynalli invited the participants of the event to observe a minute of silence to honor the memory of those who tragically lost their lives that night.
Ambassador Akram Zeynalli said that the great son of Azerbaijan Heydar Aliyev, who then lived in Moscow, went to the Azerbaijani representation with his family members to make a strong statement condemning this bloody act and brought the Azerbaijani peoples’ tragedy to the attention of the world community. Ambassador Akram Zeynalli also underlined that January 20 tragedy received a legal-political assessment only after National Leader Heydar Aliyev’s return to political power in Azerbaijan.