Mətbuat şərhi 12 dekabr 2025
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım günündə Azərbaycanın Çindəki Səfirliyi xeyriyyə tədbiri keçirib
12 dekabr 2025-ci ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım günü ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Çin Xalq Respublikasındakı səfirliyində anım mərasimi keçirilmişdir. Əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Səfirlikdəki büstü önünə əklil qoyulub, əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükut ilə yad edilib.
Səfir Bünyad Hüseynov həyatını qüdrətli Azərbaycan dövlətinin yaradılmasına və inkişafına həsr etmiş görkəmli dövlət xadimi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyat yolu, Azərbaycan dövlətinin və dövlətçiliyinin möhkəmləndirilməsində əvəzsiz xidmətləri barədə danışıb. Heydər Əliyevin tarixə müdrik rəhbər, böyük strateq və qlobal düşüncəli siyasi Lider kimi düşdüyünü deyib. Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqını və dövlətini tarixin ağır və sərt sınaqlarından çıxardığını, işıqlı gələcəyin etibarlı bünövrəsini yaratdığını vurğulayıb.
Səfir bildirib ki, Ulu Öndər Azərbaycan-Çin münasibətlərinin inkişafına xüsusi diqqət yetirib. Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycanın Çində səfirliyi təsis edilib, 7-10 mart 1994-cü ildə Çinə rəsmi səfəri isə iki ölkə əlaqələrində xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Heydər Əliyev siyasi kursunun layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyevin yürütdüyü praqmatik və uzaqgörən siyasət nəticəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi bərpa olunmaqla yanaşı, ölkəmiz regionun sürətlə inkişaf edən dövlətinə çevrilib. Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında münasibətlər isə hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib.
Daha sonra Səfirliyin əməkdaşları Ulu Öndərin öz fəaliyyətində daim humanizm prinsiplərini əsas tutmasına istinad edərək, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlar üçün sosial reabilitasiya və adaptasiya xidmətləri göstərən, onların cəmiyyətə inteqrasiyasına dəstək verən "Pekin Uşaq Rifah İnstitutu"nu ziyarət ediblər.
Səfir Bünyad Hüseynov müəssisənin əməkdaşları ilə söhbətində bildirb ki, Azərbaycan xalqı mərhəməti və humanistliyi ilə tanınır. Ümummilli Lider Heydər Əliyev də fəaliyyətinin bütün dövrlərində mərhəməti, humanizmi və mənəvi dəyərləri hər şeydən uca tutub. Təsadüfi deyil ki, Heydər Əliyev Fondu da bu gün öz fəaliyyətini məhz Ümummilli Liderin sadiq olduğu humanizm prinsipləri əsasında qurub. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Azərbaycanın Birinci xanımı Mehriban Əliyeva genişmiqyaslı sosial və humanitar layihələr həyata keçirir və xeyriyyə tədbirləri təşkil edir. Bayram və əlamətdar günlərdə sağlamlıq imkanları məhdud olan uşaqlarla görüşür, onlar üçün maraqlı - mədəni proqramlar təşkil edir. Heydər Əliyev Fondunun bu tədbirləri cəmiyyətdə humanizmin daha geniş vüsət almasına, insanlarda mərhəmət hissinin aşılanmasına xidmət edir.
“Pekin Uşaq Rifah İnstitutu”nun rəhbəri Səfirliyin xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara göstərdiyi diqqət və qayğını yüksək qiymətləndirərək bildirdi ki, mərhəmət dolu belə təşəbbüsə görə Azərbaycan xalqına və Azərbaycan Səfirliyinə minnətdarıq. Mərhəmət sərhəd tanımır, dağları və çayları aşaraq buradakı uşaqlar üçün Azərbaycandan istilik gətirməyiniz insanda söz ilə ifadə olunmayan hisslər yaradır. Heydər Əliyev kimi dahi şəxsiyyətin adına göstərilən mehribanlıq müəssisəmizin sakinlərini sevindirir və onların özünə inam hissini artırır.
Sonda müəssisədə müalicə alan uşaqların istifadəsi üçün zəruri olan gündəlik təlabat məhsulları təqdim edilib.

Embassy of Azerbaijan in China holds charity event on the Commemoration Day of National Leader Heydar Aliyev
On December 12, 2025, the commemoration ceremony was held at the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the People's Republic of China on the Memorial Day of National Leader Heydar Aliyev. At the beginning of the event, a wreath of flowers was laid in front of the bust of National Leader Heydar Aliyev at the Embassy, and a minute’s silence was observed in his dear memory.
Ambassador Bunyad Huseynov spoke about the life path of the eminent statesman, National Leader Heydar Aliyev, who dedicated his life to the founding and developing the powerful state of Azerbaijan, and his invaluable services in strengthening the Azerbaijani state and statehood. He stated that Heydar Aliyev went down in history as a wise leader, a great strategist, and a globally-minded political leader. He emphasized that Heydar Aliyev led the Azerbaijani people and state through the difficult and harsh trials of history and laid a reliable foundation for a bright future.
The Ambassador noted that the Great Leader paid special attention to the development of Azerbaijan-China relations. On the initiative of Heydar Aliyev, the Embassy of Azerbaijan in China was established, and his official visit to China on March 7-10, 1994, is of particular importance in relations between the two countries. Thanks to the pragmatic and far-sighted policy pursued by President Ilham Aliyev, a worthy successor of the political course of Heydar Aliyev, Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty has been restored, and our country has become a rapidly developing country in the region. Relations between the Republic of Azerbaijan and the People's Republic of China have also risen to the level of comprehensive strategic partnership.
Subsequently, referring to the fact that the Great Leader always based his activities on the principles of humanism, the Embassy staff visited the "Beijing Children's Welfare Institute," which provides social rehabilitation and adaptation services for children in need of special care and supports their integration into society.
In his conversation with the institution's employees, Ambassador Bunyad Huseynov stated that the Azerbaijani people are known for their compassion and humanism. National Leader Heydar Aliyev also placed compassion, humanism, and moral values above all else throughout all periods of his activity. It is no coincidence that the today Heydar Aliyev Foundation also builds its activities on the principles of humanism to which the National Leader committed. The President of the Heydar Aliyev Foundation, Azerbaijan's First Lady Mehriban Aliyeva, implements large-scale social and humanitarian projects and organizes charitable events. On holidays and significant days, she meets with children with disabilities and organizes interesting cultural programs for them. These activities of the Heydar Aliyev Foundation serve to spread humanism more widely in society and instill a sense of compassion in people.
The head of the "Beijing Children's Welfare Institute" highly appreciated the attention and care of the Embassy for children in need of special care, and stated that we are grateful to the Azerbaijani people and the Embassy for such an initiative full of mercy. Mercy knows no borders, for children here, bringing warmth from Azerbaijan, through mountains and rivers, a feeling is created that is not expressed in words. Kindness shown in the name of a genius personality like Heydar Aliyev delights the residents of our institution and increases their self-confidence.
At the end, daily necessities essential for the use of children receiving treatment at the institution were presented.