Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovla Çin Xalq Respublikasının xarici işlər naziri Van İ arasında görüşə dair mətbuat məlumatı
28 yanvar tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Çin Xalq Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Van İ ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Çin arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, eləcə də regional və beynəlxalq məsələlər müzakirə olunub.
Nazirlər siyasi dialoqun yüksək səviyyədə olduğunu, 2025-ci ildə iki ölkə arasında hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin qurulmasının əlaqələrin keyfiyyətcə yeni mərhələyə yüksəlməsinə töhfə verdiyini məmnunluqla qeyd ediblər. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Çinə ötən ilin aprel ayında həyata keçirdiyi dövlət səfəri zamanı imzalanmış çoxsaylı müqavilələrin bir sıra istiqamətlərdə əməkdaşlığa əlavə təkan verdiyi vurğulanıb.
2027-ci il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 35 illik yubileyinin qeyd olunacağı məmnunluqla xatırlanıb.
Nazirlər qarşılıqlı etimad və hörmətə əsaslanan əməkdaşlığın ticarət-iqtisadi, nəqliyyat-logistika, enerji, bərpa olunan enerji, sənaye, rəqəmsal transformasiya, kənd təsərrüfatı, humanitar və təhsil sahələrində daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar. Orta Dəhliz, Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu üzrə görülən işlərdə birgə əməkdaşlıq təqdir olunub.
Görüş zamanı beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsinin önəmi qeyd olunub, regional təhlükəsizlik məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. BMT, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə (AQEM), Qoşulmama Hərəkatı və digər çoxtərəfli formatlar çərçivəsində əməkdaşlıq əlaqələri nəzərdən keçirilib.
Tərəflər, həmçinin, xalqlararası əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, təhsil, mədəniyyət, turizm və gənclər arasında mübadilələrin genişləndirilməsinin ikitərəfli münasibətlərin dayanıqlı inkişafında mühüm rol oynadığını qeyd ediblər.
Görüşdə daha sonra qlobal və regional təhlükəsizlik məsələləri, Mərkəzi Asiya formatı çərçivəsində əməkdaşlıq planları nəzərdən keçirilib. Görüşdə, həmçinin post-münaqişə dövründə bərpa-quruculuq işləri və mina təhdidi barədə qarşı tərəfə məlumat verilib. Minasızlaşdırma fəaliyyətində ANAMA-ya dəstəyə görə Çin tərəfinə təşəkkür ifadə olunub.

Press release 29 January 2026
Press Release on the Meeting between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the People’s Republic of China, Wang Yi
On January 28, during his official visit to the People’s Republic of China, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of the People’s Republic of China, Wang Yi.
During the meeting, the current state and prospects for the development of bilateral and multilateral relations between Azerbaijan and China, as well as regional and international issues, were discussed.
The Ministers noted with satisfaction that the political dialogue between the two countries is at a high level, and that the establishment of comprehensive strategic partnership relations in 2025 has elevated bilateral relations to a qualitatively new stage. It was emphasized that the numerous agreements signed during the state visit of the President of the Republic of Azerbaijan to China in April of last year have given additional impetus to cooperation in a number of areas. The Ministers also recalled with satisfaction that the 35th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries will be marked in 2027.
The Ministers underscored the importance of further expanding cooperation based on mutual trust and respect in the fields of trade and the economy, transport and logistics, energy, renewable energy, industry, digital transformation, agriculture, humanitarian affairs, and education. Joint cooperation within the framework of work carried out along the Middle Corridor and the Trans-Caspian International Transport Route was commended.
During the meeting, the two sides had in-depth exchanges on the importance of continued mutual support within international organizations, which was emphasized, and on regional security issues. Cooperation within the United Nations, the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA), the Non-Aligned Movement, and other multilateral formats was reviewed.
The parties also noted that strengthening people-to-people ties and expanding exchanges in education, culture, tourism, and youth are important to the sustainable development of bilateral relations.
During the meeting, global and regional security issues, as well as plans for cooperation within the Central Asia format, were reviewed. The Azerbaijani side also informed the Chinese side of post-conflict reconstruction efforts and the threat posed by mines, and expressed gratitude for the Chinese side's support for ANAMA's demining activities.